زگیل تناسلی همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی که درغالب موارد، بعد از طی حداکثر 18 الی 24 ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می شوند.

این بیماری تقریباً شایع بوده معمولاً از راه جنسی منتقل می‌شود (تماس پوست با پوست آلوده). تیپ‌های ۶ و ۱۱ این ویروس مسئول ۹۰٪ موارد کوندیلوما هستند. بهترين درمان و كمترين عوداز بین بردن ضایعات با روش  لیزر CO۲ است كه كمترين عود را دارد و بسيار ساده و در كمترين زمان حدود ٥-١٠ دقيقه بدون هيچ امادگى است . اینترفرون آلفا نیز در درمان بکار می‌رود. درمان انجماد ضایعات با نیتروژن مایع یا کرایوتراپی ( فریز) اولین و بهترین گزینه درمانی می باشد که بدون درد می باشد ولی درمان با لیزر قطعی تر موثرتر و با  عود کمتر همراه است. البته روشهاى ديكر مانند درمانهاى گياهى و كرايو هم موثر ولى به خوبى  ليزر نيست و من ليزر را براى درمان توصيه ميكنم
متاسفانه در اكثر مقالات با بزرگ نمايى و گرفتارى مانند سرطان در حنجره ، رحم ، واژن و الت بيشتر  شايعه فقط در مواردى شانس انهايى كه مبتلا ممكن است شايع تر باشد نه عامل بيمارى سرطان وجود دارد

واکسن زگیل تناسلی بنام گارداسیل Gardasil سبب پیشگیری از ابتلا به انواعی از ویروس که عامل زگیل تناسلی و سرطان هستند شده و امروزه تزریق آن به تمامی دختران از سن 9 تا 49سال و حتی بالاتر  و پسران از سن 12 تا 26 سال توصیه می شود.
زگيل به قدری شایع است که بیش از نیمی از انسان‌های از نظرِ جنسی فعال، در مقطعی از زندگی دچارش می‌شوند.

درغالب موارد، زگیلهای تناسلی، بعد از طی حداکثر 18 الی 24 ماه، بدون اعمال هیچ روش درمانی، به خودی خود محو می شوند.ولی لازم است حتماً برای معاینه و مشاوره و اطلاع از جدیدترین کشفیات در این رابطه و درمان صوری به متخصص مراجعه شود. برای معالجه زگیل تناسلی بهترین راه لیزر و در درجه بعد فریز کردن یا منجمد کردن است که توسط متخصص ارولوژى  انجام می گیرد.داروهایی هم مثل پدوفیلین و پدوفیلوکس و ایمیکویمود وجود دارند که بصورت موضعی مصرف میشوند ولی اثر بخشی کمتری دارند ،میزان عود در آنها بالاتر است و بعضی قيمتهای بالایی دارند و باید ماهها استفاده شوند.

دكتر محمد جعفر كيانى ارولوژيست اندرولوژيست 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...
تعیین وقتآدرستلفن